Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe 2021/2022

DOFINANSOWANO

ZE ŚRODKÓW BUDŻETU PAŃSTWA

V EDYCJA PROGRAMU „CERTYFIKOWANE WOJSKOWE KLASY MUNDUROWE”

Wyposażenie uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych w zestaw jednolitego ubioru.

DOFINANSOWANIE: 32 736,00 ZŁ

CAŁKOWITA WARTOŚĆ INWESTYCJI: 40 920,00ZŁ

Cele projektu:

  1. Wspieranie procesu rekrutacji kandydatów do Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej oraz odbudowy rezerw osobowych.
  2. Promocja SZ RP i zawodu żołnierza.
  3. Kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych młodzieży.

W ramach projektu przez trzy półrocza nauki szkolnej realizowany będzie program nauczania Edukacji Wojskowej przy wsparciu JW w Kłodzku i WKU Kędzierzyn- Koźle. Program nauczania obejmuje zajęcia teoretyczne, i praktyczne , w tym obóz szkoleniowy w czerwcu 2021 roku.

Efekty progranu:

Szkoła zyska wsparcie procesu dydaktycznego i wychowawczego między innymi przez zakup umundurowania i sprzętu wykorzystywanego do szkolenia. Uczniowie uzyskają wsparcie w zakresie wyszkolenia wojskowego oraz mogą wybrać wojskową ścieżkę zawodową. Całe społeczeństwo zyskuje poprzez zwiększenie zdolności obronnych państwa polskiego. Absolwenci szkoły mogą liczyć na odbycie skróconej służby przygotowawczej dla ochotników, preferencje w trakcie naboru do WOT oraz innych rodzajów służby wojskowej, również na preferencyjne przyjęcie na studia wojskowe.

Szkolenie w 22.Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku

21 września klasy 2a, 3a, 3b i 3c – odbyły szkolenie wojskowe w jednostce 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej w Kłodzku. Prawie 90-cio osobowa grupa uczniów miała możliwość poćwiczyć musztrę, pierwszą pomoc, ponadto zapoznać się z bronią stosowaną w wojsku oraz spróbować własnych sił w robieniu „brzuszków wojskowych” na czas. Z niecierpliwością czekamy na kolejne zajęcia

„Duchowa droga błogosławionego Stefana Wyszyńskiego”.

W dniu 6 października uczniowie naszej szkoły wraz z opiekunem Panią Danutą Giereś uczestniczyli w dniu pełnym wydarzeń poświęconemu błogosławionemu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu. Uroczystości rozpoczęły się w sanktuarium Prudniku – Lesie Mszą św., której przewodniczył bp ordynariusz opolski Andrzej Czaja. Po Mszy uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze pod pomnikiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. Następnie odbyło się sadzenie buków w alei błogosławionego S. Wyszyńskiego. Uczniowie naszej szkoły mieli zaszczyt posadzenia jednego z buków w kardynalskiej alei.

Terytorialsi

27 października mieliśmy okazję gościć w murach naszej szkoły przedstawicieli WOT Brzeg. Goście naszej szkoły  zachęcali aby uczniowie klas wojskowych wstąpili w progi Terytorialsów. Przedstawili warunki jakie muszą spełnić, aby zostać żołnierzem. Zaprezentowali także bardzo obszerną ofertę przynależności do tej siły zbrojnej. Jak się okazuje, każdy z kto osiągnął pełnoletność i nigdy nie miał zatargów z prawem może wstąpić w ich szeregi. Czynny udział w służbie nie wyklucza nauki, czy też pracy, gdyż służba odbywa się w dniach weekendowych. Poświęcenie swojego wolnego czasu jest wynagradzane . Służba ta nie niesie za sobą tylko wartości materialnych, ale także wartości intelektualne, gdyż każdy z nas ma możliwość dalszego rozwoju. Wojska WOT są zaopatrzone w bardzo dobry i profesjonalny sprzęt potrzebny przy odbywaniu służby. Odbywając służbę spędza się czas na profesjonalnych strzelnicach czy poligonach .

#ZapalZnicz

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych w dniach 28 -29 października 2021r. uczniowie klas mundurowych realizujący program MON „Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe” oraz uczniowie klasy 2A OPW z II LO im. Stefanii Sempołowskiej w Prudniku sprzątali Pomnik Marszu Śmierci 1945r. i porządkowali groby na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Kościuszki oraz zapalili znicze na mogiłach i przy pomniku .

Szkolenie w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku

24 listopada zgodnie z programem nauczania przedmiotu „Edukacja wojskowa”, żołnierze z 22. Karpackiego Batalionu Piechoty Górskiej przeprowadzili szkolenie uczniów klas mundurowych z Oddziału Przygotowania Wojskowego z Zespól Szkół Rolniczych w Prudniku.

Podczas zajęć realizowane były tematy ze szkolenia strzeleckiego , taktyki, wychowania fizycznego , musztry i szkolenia medycznego

Instruktorzy z 22.kbpg uczyli młodzież m.in. zasad bezpiecznego posługiwania się bronią strzelecką, strzelania z karabinka, rzutu granatem, przyjmowania postaw strzeleckich, czy też technik pokonywania terenu i przeszkód terenowych. Nie zabrakło zagadnień dotyczących elementów walki w bliskim kontakcie oraz resuscytacji krążeniowo-oddechowej.

2 grudnia zajęcia z Brazylijskiego Jiu Jitsu

Egzamin klas realizujących program CWKM w Kłodzku

14 grudnia w 22. Karpackim Batalionie Piechoty Górskiej przeprowadzony został egzamin dla uczniów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych, kończący nauczanie przedmiotu Edukacja Wojskowa. Do egzaminu przystąpiło 69 uczniów  z Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku.

Egzaminatorzy podczas sprawdzianu zweryfikowali wiedzę i umiejętności uczniów w zakresie taktyki, szkolenia strzeleckiego, szkolenia medycznego oraz regulaminów wojskowych i musztry.

Nie zabrakło także zadań z terenoznawstwa, rozpoznania wojskowego, obrony przed bronią masowego rażenia i powszechnej obrony przeciwlotniczej.

Obóz i egzamin klasy 3A

W dniach 6-10.06.2022 klasa trzecia realizująca program CWKM odbyła obóz szkoleniowy w 22. Karpacikum Batalionie Piechoty Górskiej w Kłodzku.

1 dzień obozu : szkolenie postaw strzeleckich, obrona przeciw BMR, topografia.

2 dzień: maskownie ludzi i uzbrojenia, działania w szykach marszowych oraz przyjmowanie postaw strzeleckich

3 dzień : szkolenie medyczne, praca na radiostacjach, przygotowanie stanowisk ogniowych, działania taktyczne w sekcji

4 dzień :szkolenie RK-O, poruszanie się żołnierza w trudnym terenie, ustawianie min przeciwpancernych, przenikanie w terenie oraz zajęcia z walki wręcz, które prowadził wielokrotny mistrz Polski w boksie oraz musztra

Obóz w piatym dniu kończył się egzaminem teoretycznym i praktycznym, który obejmował zagadnienia z taktyki, terenoznawstwa, regulaminów wojskowych, szkolenia strzeleckiego oraz inżynieryjno-saperskiego.

Kurs spadochronowy

Grupa uczniów klas wojskowych z ZSR w Prudniku brała udział w szkoleniu spadochronowym . Składało się ono z 3 modułów- modułu teoretycznego i dwóch modułów  praktycznych. Podczas kursu uczniowie poznali przepisy bezpieczeństwa oraz wymagane techniki spadochronowe, w tym: wyjście  z samolotu, stabilna i kontrolowana pozycja ciała podczas skoku i lotu, budowa spadochronu, zasady lotu, sterowania spadochronem oraz lądowania. Swój pierwszy skok kadeci oddali środę 22 czerwca z wysokości 1200 m. Emocje po skoku były ogromne . Zapowiadają, że to nie był ich ostatni raz.